Evropska komisarka Marianne Thyssen v celoti soglaša s pomisleki, ki so jih izrazili poslanci.
"Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je nedavno objavila poročilo z naslovom 'Pregled znanj in spretnosti za leto 2015 – mladi, znanja in spretnosti ter zaposljivost' (Skills Outlook 2015 – Youth, Skills and Employability), v katerem je izpostavila, katera tveganja za zlorabe se v praksah podjetij pojavljajo pri zaposlovanju pripravnikov kot delovne sile. Zloraba pripravništev je privedla do izključevanja potrebnih in strukturnih delovnih mest. Priporočilo Sveta o okviru za kakovost pripravništev navaja, da bi lahko zaradi pomanjkanja preglednosti glede delovnih pogojev pripravništev pripravnike izkoriščali kot poceni ali celo neplačano delovno silo," so zapisali poslanci Evropskega parlamenta, med njimi dr. Milan Zver, v pisnem vprašanju Evropski komisiji.
"Na žalost se takšen položaj pojavlja predvsem v državah z najvišjo stopnjo brezposelnosti med mladimi. Zaposlovanje pripravnikov v podjetjih ni usmerjeno k njihovemu usposabljanju ali izboljšanju njihovih znanj in spretnosti, da bi jim olajšali dostop na trg dela, temveč ravno nasprotno – podjetja z nekaterimi pripravništvi zmanjšujejo stroške dela, da bi ohranila kratkoročne dobičke, in tako ogrožajo dolgoročno konkurenčnost podjetja in njegov razvoj," so poudarili.
"Ali je Komisija preučila informacije o politikah, ki jih države članice uveljavljajo pri izvajanju tega priporočila? Ali Komisija nadzoruje ukrepe, ki jih sprejmejo države članice, da bi preprečile nadomeščanje delovne sile s pripravniki, namesto da bi se jim zagotovila znanja in spretnosti, ki jih potrebujejo, da bi pripravljeni vstopili na trg dela?" so zato vprašali Evropsko komisijo.
Komisarka Marianne Thyssen je 31. avgusta odgovorila, da Komisija v celoti soglaša s pomisleki, ki so jih izrazili poslanci. "Okvir za kakovost pripravništev iz leta 2014 vključuje smernice za zagotavljanje visokokakovostnih učnih vsebin in pravičnih delovnih pogojev, da bodo pripravništva učinkovito podprla prehod iz izobraževanja na delovno mesto in povečala zaposljivost pripravnikov. Okvir vsebuje tudi smernice o preglednosti glede nadomestil in kritja socialnega varstva ter možnostih zaposlovanja. Tako bodo imeli kandidati za pripravništva vse potrebne informacije o pogojih pripravništva že ob vložitvi prošnje, postopek zaposlovanja pa bo bolj odprt in pregleden," je zapisala.
"V skladu z okvirom za kakovost pripravništev morajo države članice Komisijo o ukrepih, sprejetih v skladu s tem okvirom, obvestiti do konca leta 2015. Na podlagi tega bo Komisija poročala o napredku pri izvajanju okvira v letu 2016," je odgovorila komisarka Marianne Thyssen.