Nahajate se tukaj

Mladi bodo ostali v EU, le če jim bo njihova izobrazba omogočila, da najdejo delo

"Zmanjšati moramo prepad med delovanjem univerz in potrebami gospodarstva. Mladi bodo ostali v EU, samo če jim bo njihova izobrazba omogočila, da najdejo delo. To je edini način, da jih zadržimo doma; samo tako jim bomo povrnili zaupanje v EU," je na odboru za kulturo in izobraževanje povedal dr. Zver.

Odbor za kulturo in izobraževanje je v torek, 28. maja, razpravljal o strategiji EU za mlade za obdobje 2010–2018 ter o reševanju vprašanja brezposelnosti mladih.

V debati je dr. Milan Zver, poročevalec ELS skupine za poročilo "Ponovni razmislek o izobraževanju" poudaril, da je visoka nezaposlenost med mladimi osrednji problem, s katerim se danes sooča EU.

"Mladi so najšibkejši člen družbe. 335.000 mladih se je izselilo iz Španije samo v obdobju med 2008 in 2011 in to ne le v druge države članice EU, ampak tudi ven iz Unije," je spomnil dr. Zver in dodal, da "gre za beg možganov, ki še dodatno slabi našo ekonomijo". Omeni je tudi demografski problem, naša družba je namreč vedno bolj ostarela.

Izpostavil je nujnost reforme trga dela, s katero morajo države članice začeti čim prej; predvsem pa nujnost reforme izobraževalnih sistemov. "Poglejmo Nemčijo, njen dualni sistem odlično deluje, nezaposlenost med mladimi je najnižja v EU," je še dodal. 

V času krize je v javnih proračunih tudi za izobraževanje na razpolago manj sredstev. "Namesto, da se pritožujemo nad tem dejstvom, moramo to, kar je na razpolago, izkoristiti čim bolj učinkovito", je predlagal.

"Zmanjšati moramo prepad med delovanjem univerz in potrebami gospodarstva. Mladi bodo ostali v EU, samo če jim bo njihova izobrazba omogočila, da najdejo delo. To je edini način, da jih zadržimo doma; samo tako jim bomo povrnili zaupanje v EU," je zaključil poslanec.