Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver s soprogo dr. Andrejo Valič Zver obeležil Evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov

Leta 2009 je Evropski parlament 23. avgust razglasil za evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. Na ta dan je bil leta 1939 podpisan pakt Ribbentrop-Molotov med nacionalsocialistično Hitlerjevo Nemčijo in komunistično Stalinovo Sovjetsko zvezo, kar je vodilo v tragedijo druge svetovne vojne in desetine milijonov žrtev.

Študijski center za narodno spravo je tudi letos v soorganizaciji z Vojaškim vikariatom Slovenske vojske in stolno župnijo sv. Nikolaja organiziral spominsko slovesnost ob tem tragičnem dnevu spomina.

Obeležitev tega dneva je leta 2012 razglasila tudi Vlada Republike Slovenije. Letos je slovesnost ob dnevu spomina na evropski ravni potekala v Bratislavi 22. in 23. avgusta. Slovaška, kot predsedujoča Evropski zvezi v tem sklopu organizirala ministrsko konferenco. Na povabilo namestnice premierja in ministrice za pravosodje Lucie Žitňanske se je konference udeležila direktorica Študijskega centra za narodno spravo dr. Andreja Valič Zver s soprogom dr. Milanom Zverom. V delovnem sklopu konference je z referatom sodeloval Boštjan Kolarič, prav tako sodelavec SCNR. Ministri so razpravljali o vse večji politični radikalizaciji v Evropi. V zavedanju, da je prav radikalizacija v 20. stoletju pripeljala do vzpostavitve več totalitarnih režimov in v želji, da bi Evropa ohranila svoje temeljne vrednote, se bodo morale evropske države skupaj boriti proti temu pojavu. Ob tem je bila tudi predstavljena pobuda ministrov za pravosodje Baltskih držav o ustanovitvi tribunala za prepoznavanje in obsodbo komunističnih zločinov. K pobudi je pristopilo že enajst držav iz srednje in vzhodne Evrope, so ob tem sporočili iz Študijskega centra za narodno spravo.

Ob tem dnevu se spominjamo vseh slovenskih žrtev, skupin in posameznikov, ki so bili umorjeni, ki so trpeli ali bili zaznamovani s strani treh totalitarnih režimov na Slovenskem to je fašizma, nacizma in komunizma. Študijski center za narodno spravo je letošnjo svečanost organiziral v Ljubljani, v soorganizaciji z Vojaškim vikariatom Slovenske vojske in stolno župnijo sv. Nikolaja. V torek, 23. avgusta 2016 so se ob tem odvili kar trije dogodki.

Popoldne so najprej v nekdanjih zaporniških celicah na Beethovni 3 v Ljubljani odprli razstavo STOP, cenzura!, ki govori o prepovedani literaturi in knjižnicah v času med leti 1945-1991. Avtorica razstave je Helena Janežič, vodja Zbirke tiskov Slovencev zunaj Republike Slovenije iz Narodne in univerzitetne knjižnice.

Srečanje se je nadaljevalo pred veleposlaništvom Združenih držav Amerike (na Prešernovi 31 v Ljubljani). Pri spominski plošči, ki je bila postavljena v čast slovenskim žrtvam vseh treh totalitarnih režimov, so položili cvetje in prisluhnili nagovoru namestnika ameriškega veleposlanika  Gautam Ranea.

Sledila je maša za žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov v stolnici sv. Nikolaja v Ljubljani, ki jo je daroval ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore. Po maši je sledila kratka akademija, ki jo pripravil vojaški vikariat Slovenske vojske in nagovor pisateljice, publicistke, prevajalke in aktivistke za človekove pravice Alenke Puhar, ki je spregovorila o preteklih totalitarnih časih.