Nahajate se tukaj

Dalj ko Makedonijo pustimo čakati, bolj se zmanjšuje kredibilnost evropskih inštitucij

Na tretji dan plenarnega zasedanja v Strasbourgu so poslanci razpravljali o Poročilu o napredku Makedonije za leto 2012. V debati je dr. Zver spomnil, da pričetek pristopnih pogajanj ni pomemben le za Makedonijo, ampak prinaša koristi za celotno regijo in tudi za EU.

 "Poročilo predstavlja dejstva, ki govorijo v prid Makedoniji, in na teh dejstvih mora temeljiti odločitev EU o uradnem začetku pristopnih pogajanj"! je v razpravi poudaril član parlamentarne delegacije za Makedonijo, dr. Milan Zver.

Na vprašanje, ali imamo kakšne druge možnosti, kot da čim prej začnemo pogajanja, je odgovoril: "Ne, nimamo drugih možnosti, tudi zato, ker smo odgovorni za ugled evropskih institucij in ker nekorektne odločitve povzročajo padanje zaupanja v EU".

"Vprašati se moramo tudi, kako se počutijo proevropsko usmerjeni državljani Makedonije, ki že sedem let dobivajo obljube od EU, ko je čas za sprejemanje odločitev, pa EU tega ne stori", je spomnil.

Dr. Zver je še izpostavil, da "makedonska vlada uspešno uresničuje program reform in izpolnjuje kopenhagenske kriterije za članstvo v EU", ter da "gre za uspešno državo, ki ima na primer najnižji javni dolg v Evropi in ki ne prosi vbogajme".

Pričetek pristopnih pogajanj ni pomemben le za Makedonijo, ampak prinaša koristi za celotno regijo in tudi za EU. Po mnenju dr. Zvera bo trajni mir na Balkanu na podlagi regionalne sprave mogoč le v združeni Evropi.

"Pred kratkim sprejeta strategija Evropske komisije o širitvi eksplicitno pravi, da dvostranska vprašanja med državami ne smejo ovirati njihovega pristopnega procesa. Na tej točki sta torej na preizkušnji kredibilnost in verodostojnost evropskih inštitucij", je zaključil evropski poslanec.