Nahajate se tukaj

Poslančev dnevnik tokrat o povišanju sredstev za program Erasmus+

Evropski poslanec dr. Milan Zver vsak mesec za spletno stran  Zavoda PIP v okviru projekta Skupajsmo.eu pripravi kratek zapis o najbolj pomembni temi meseca. Tokrat je svoje razmišljanje namenil povičanju finančnih sredstev za program Erasmus+

Dragi mladi, dragi prijatelji,

danes se na vas obračam s pozitivno novico – in teh v zadnjih mesecih res primanjkuje! Tiče se predvsem Vas, mladih, no, pa tudi na ostale (starostne skupine) nismo pozabili.

Zagotovo vsi poznate Erasmus+, program Evropske unije za šolstvo, mlade, šport in mobilnost. To je eden izmed približno štiridesetih programov Evropske unije; o obsegu sredstev za te programe so se poleti v Bruslju dogovorili voditelji evropskih držav in vlad.

Izkupiček julijskih pogajanj je bil za našo majhno državo izjemno dober: predsednik vlade Janez Janša in njegova ekipa so za Slovenijo izborili več kot 10 milijard evrov sredstev.

Kot Slovenec sem bil izjemno ponosen. Kot poročevalec Evropskega parlamenta za Erasmus+ pa vendarle tudi zaskrbljen. Ker so bili vsi osredotočeni na reševanje nacionalnih težav s koronakrizo, kar je razumljivo, so zato izrecno evropski programi bili prikrajšani.

Dilema je bila velika: kako zadržati občutljivo ravnovesje med državami EU, ki so ga po dnevih in nočeh pogajanj dosegli evropski voditelji, a obenem pridobiti več sredstev za evropske programe, med njimi tudi Erasmus+?

Pred dvema tednoma so pogajalske ekipe Parlamenta, Komisije in Sveta EU našle rešitev: ključni evropski programi bodo dobili dodatna sredstva, velik del sredstev pa bo pridobljen iz naslova kazni, ki jih v sodnih postopkih proti gigantom, kot je na primer Amazon, dobi Evropska komisija.

Tako bo volk sit in koza cela – razmerja, o katerih so se julija dogovorili evropski voditelji, bodo ostala nespremenjena, nekateri evropski programi pa bodo dobili dodatna sredstva.

Povišanje je v zaključni faz pogajanj dobilo le devet programov, največ med njimi programa za zdravstvo in raziskave (EU za zdravje in Obzorje Evropa), ki neposredno pomagata reševati koronakrizo.

Takoj na tretjem mestu pa je bil Erasmus+! Dobili smo dodatni 2,2 milijardi evrov!

Bil sem ponosen na ekipo Evropskega parlamenta iz odbora za proračun, očitno pa se je obnesla tudi moja pogajalska taktika, ki je kot kaže pripomogla k temu, da smo na programu dobili tako veliko “povišico”.

In vse to kljub temu, da je mobilnost v okviru Erasmusa zaradi koronavirusa trenutno močno omejena.

Po več kot letu dni se pogajanja o novem Erasmusu, na katerih zastopam Evropski parlament, približujejo koncu. Kljub nasprotovanju nekaterih, se sam trudim, da bi jih zaključili v najkrajšem možnem času.

Želim si, da bi program lahko čimprej zaživel v še močnejši obliki kot do sedaj in da bi dobro služil Vam, mladim, pa tudi vsem ostalim generacijam, ki so v program Erasmus+ tudi vključene.