"Slovenski medijski prostor je izrazito asimetričen, v veliki večini naklonjen levemu političnemu polu," je v poslanskem vprašanju Evropski komisiji zapisal dr. Milan Zver.
Danes zaznamujemo dan svobode medijev, vendar razlogov za praznovanje v Sloveniji nimamo. Po indeksu medijske svobode, s katerim organizacija 'Novinarji brez meja' razvršča 180 držav glede na medijsko neodvisnost, samocenzuro, vladavino prava, transparentnost in zlorabe, je Slovenija v lanskem letu zdrsnila za pet mest in pristala na 40. mestu. V času vlade Janeza Janše je bila uvrščena na 9 mesto.
Vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu in podpredsednik SDS dr. Milan Zver je tako 29. maja lani na Evropsko komisijo naslovil poslansko vprašanje povezano z medijsko svobodo v Sloveniji. "Slovenski medijski prostor je izrazito asimetričen, v veliki večini naklonjen levemu političnemu polu. K temu močno prispeva sodstvo, ki preganja in kaznuje manjšinske/opozicijske/neodvisne medije, kadar ti obelodanijo sporno ravnanje gospodarstvenikov in politikov. Kazni so take, da je pogosto ogrožen obstoj medijev," je tedaj zapisal. "Pristransko poročanje in samocenzura sta vsakdanji pojav. Medtem ko v Nemčiji poteka sojenje zaradi umorov nekdanje komunistične tajne službe, v Sloveniji sodijo (raziskovalcu in) novinarju, ki je o teh zločinih poročal. Zaradi razkrivanja nepravilnosti so bili zaslišani, se znašli v sodnih postopkih ali pa so bili kaznovani mnogi neodvisni novinarji," je pojasnil. "Policija se na grožnje neodvisnim novinarjem odziva zelo medlo ali pa sploh ne. Poskus umora novinarja Mira Petka po letih preiskav ostaja nepojasnjen," je med drugim poudaril dr. Milan Zver.
"Evropski parlament ostaja trdno zavezan načelom svobode izražanja in obveščanja, ki sta temelja demokratične in pluralistične družbe," pa sta ob današnjem dnevu zapisali predsednica pododbora Evropskega parlamenta za človekove pravice Elena Valenciano in predsednica parlamentarnega odbora za kulturo in izobraževanje Silvia Costa. "EU mora ohraniti vodilno vlogo v mednarodnih prizadevanjih za zagotavljanje medijske svobode brez nadlegovanja in cenzure. Prav tako mora okrepiti svojo podporo k univerzalnemu dostopu do neodvisnih informacij po vsem svetu, saj prav ta prispeva k razgaljanju kršitev človekovih pravic in k temu, da vlade zanje lahko odgovarjajo," sta med drugim še poudarili.
Brez svobode medijev ni dejanske svobode.