Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver o večstrankarskih volitvah leta 1990

Na današnji dan se spominjamo tridesete obletnice prvih demokratičnih volitev po drugi svetovni vojni, na katerih je zmagala Demokratična opozicija Slovenije (DEMOS). Volitve so potekale dve nedelji, in sicer 8. in 22. aprila 1990. A prelom ni bil popoln. Volitve je 8. januarja 1990 razpisal tedanji predsednik skupščine Miran Potrč na podlagi volilne zakonodaje, ki jo je 27. decembra 1989 sprejela tedanja Skupščina SRS.

Koalicija Demos je v tistem času dokaj dobro delovala in si v medijih pridobila precej prostora, enako velja za njene predstavnike, ki so v medijih dobili več prostora za razlago svojih pogledov in stališč, s čimer se je končalo prikazovanje zgolj ene same zveličavne resnice. Na cvetno nedeljo, 8. aprila 1990, so bile volitve predsednika in članov predsedstva ter poslancev v dva zbora skupščine. To so bile prve demokratične volitve po 2. svetovni vojni.  V nedeljo, 22. aprila, pa je bil drugi krog volitev predsednika predsedstva republike, volitve poslancev zbor občin ter hkrati tudi lokalne volitve. Za predsednika predsedstva je bil izvoljen Milan Kučan, ki je dobil 58,6 odstotka glasov, dr. Jože Pučnik pa 41,4 odstotka. Pri tem se postavlja vprašanje, ali je Kučan v resnici zmagal, saj Demos ni imel nadzora na vseh voliščih. To je bil grenak poraz za Demos, ki pa ni vplival na sestavo vlade.

Evropski poslanec dr. Milan Zver je ob 30. obletnici večstrankarskih volitev za časopis Demokracija dejal:

»Čeprav volitve pred tridesetimi leti niso bile prve demokratične volitve na Slovenskem (kot je znano, so se Slovenci z demokratičnimi volitvami srečali že v začetku 20. stoletja) in niso bile povsem poštene in svobodne (npr. volitve v tridomno skupščino, relikt prejšnjega sistema, učinkovit nadzor starih sil nad volitvami ipd.), pomenijo izjemen mejnik slovenski zgodovini. V političnem smislu pomenijo prelom s politično diktaturo in odločilni korak za osamosvojitev Slovenije. Morda zveni paradoksalno, toda prav politični podsistem je v primerjavi z drugimi takrat doživel največjo modifikacijo.«