Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver na Pučnikovem evropskem večeru v Škofljici

Vodja slovenske delegacije ELS v Evropskem parlamentu se je v petek, 13. maja 2016, v Škofljici udeležil Pučnikovega evropskega večera z naslovom: "Erasmus+, mobilnost in zaposljivost mladih".

Pučnikov evropski večer sta priredila Inštitut dr. Jožeta Pučnika in Wilfried Martens center za evropske študije, osrednji govorci pa so poleg dr. Zvera bili še nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje Mojca Škrinjar, direktor Urada RS za mladino dr. Peter Debeljak in Maja Strnad, mag., udeleženka programa Erasmus+.

Pred polno dvorano na Škofljici je dr. Milan Zver dejal, da raziskave kažejo, da so tisti, ki se udeležijo katere od oblik mobilnosti iz programa Erasmus+, bolj konkurenčni na trgu dela. "Do sedaj je bilo v program vključenih že okoli tri milijone mladih, ki si na ta način pridobivajo ustrezno znanje in izkušnje," je povedal. "Program prinaša mladim nove kompetence, kar je pomembno predvsem pri zaposlitvi. EU je do zdaj za zaposlovanje mladih namreč namenila veliko milijard, s čimer ji je trenutno uspelo zajeziti problem njihove brezposelnosti, a slednje je bila le gasilska akcija. Težavo je treba rešiti dolgoročno, in sicer tako, da mlade opremimo s potrebnimi kompetencami, da jih bo trg delovne sile sprejel," je povedal in dodal, da te prinaša prav Erasmus+.

Nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje Mojca Škrinjar je dejala, da "so tisti, ki se udeležijo Erasmus+ bistveno bolj fleksibilni, samozavestni in ustvarjalni." Povedala je, da je program bistveno prinesel h kakovosti poučevanja v slovenskem izobraževalnem sistemu. "Raziskave in analize so pokazale, da smo Slovenci izrazito nemobilen narod. Po nekaterih kazalcih smo celo povsem na repu, denimo pri vprašanju, koliko časa smo se pripravljeni voziti na delo," pa je opozoril direktor Urada za mladino dr. Peter Debeljak. "Mobilnost je danes prednost. Preko nje dobite neko novo socialno in učno izkušnjo, ki vam krepi samozavest. Slednjo pa lahko uporabite ne samo pri vstopanju na trg dela, ampak nasploh v življenju," je dejal. 

Nekdanja štipendistka programa Erasmus+ Maja Strnad, mag., ki je preko omenjenega programa študirala v Belgiji, pa je predstavila svojo izkušnjo in pozvala mlade, da se vključijo v izmenjave.