Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Na primeru Madžarske in Poljske evropske institucije zlorabljajo mehanizme prava in uveljavljajo dvojna merila

Dr. Milan Zver je sodeloval v oddaji Evropski utrip, kjer je spregovoril o aktualnih temah, kot je vprašanje resolucije o Madžarski in Poljski, potem o dogajanju na Bližnjem Vzhodu, pa tudi o prihodnosti Evropske unije.

Evropski poslanec je na tokratnem plenarnem zasedanju v Strasbourgu spregovoril o nerazumljivi dvojnosti meril, ki jo evropske institucije uporabljajo v primeru Poljske, še bolj pa Madžarske.

Kot je dejal, je resolucija, ki so jo poslanci obravnavali, krivična tako do Poljske kot do Madžarske. »Evropske institucije skušajo dokazati, da obe državi kršita temeljne vrednote, na katerih temelji EU, torej znameniti 7. člen pogodbe o Evropski uniji. Sam menim, da  temu ni tako,« je povedal poslanec in nadaljeval: »Madžarska vlada, predvsem pa predsednik vlade Viktor Orban, je vselej zelo jasno in glasno zavrnila tudi neposredno v pogovorih s poslanci vse obtožbe. Prav tako je Madžarska, če je bilo treba kaj postoriti ali popraviti, to storila zelo korektno.« Po besedah poslanca pogrom na Madžarsko in Poljsko izvaja levica. »Polovica poslancev EPP se strinja z mano in  meni, da gre v tem primeru za izrabo mehanizmov, ki jih imajo evropske institucije, kadar gre za nadzor nad državami članicami, na voljo,« je povedal dr. Zver, ki meni, da bo resolucija na koncu vseeno sprejeta, »a obstaja slab občutek, ker gre za zlorabo in dvojna merila nekaterih v Bruslju.«

Evropski poslanec je v nadaljevanju oddaje spregovoril o razmerah na Bližnjem Vzhodu, to je namreč trenutno najbolj pereče vprašanje v globalnem merilu. »Ameriški predsednik Trump je jasno povedal, da izstopa iz jedrskega sporazuma z Iranom in tudi Iran sam je sporočil, da se ne bo več držal določil tega sporazuma, EU pa ob vsem tem skuša vztrajati, naj ta sporazum še obstaja, čeprav ga Iran ne spoštuje več,« je situacijo orisal evropski poslanec in izrazil mnenje, da bi bilo bolj smotrno, da bi Evropska unija namesto da igra posrednika med ZDA in Iranom, stopila na stran ZDA ter skušala vzpostaviti nov sporazum ali pa na novo definirati odnose z Iranom. »Včasih se vidi, da ima visoka služba za zunanjo varnostno politiko podoben refleks kot slovenska vlada, ki je nedavno tega poskušala biti posrednik med Moskvo in Brusljem,« je še komentiral evropski poslanec.

Na vprašanje, ali ne gre pri vsem tem morda za začetniške napake komisarja za mednarodne odnose, je dr. Zver odvrnil, da je komisar takoj po eskalaciji konflikta resda poklical na pogovor zunanjega ministra iz Irana, »ni pa navezal ustreznih stikov z ameriško administracijo. Sam menim, da bi se predvsem morali navezati stiki z ameriškim zunanjim ministrom in da bi moral poslušati tudi ameriške argumente.«

Po besedah evropskega poslanca ves civiliziran svet podpira ameriško akcijo atentata nad generala Sulejmanija, ki je bil znan organizator mednarodnega terorizma. Poslanec je tudi spomnil na to, da je iraška revolucionarna garda napadla dve ameriški oporišči in sestrelila ukrajinsko letalo, kjer je umrlo 176 potnikov. »To so točke, ko bi tako Evropska unija kot tudi ZDA morali razmisliti, kakšno politiko naj v prihodnje izvajajo do Irana. O tem bi se moral poenotiti ves zahodni svet, kajti Iran v tem trenutku ne predstavlja stabilizacije temveč kvečjemu destabilizacijo regije,« je bil jasen dr. Zver.

Kar se tiče prihodnosti EU, kar je še kako aktualna tema, pa je dr. Zver dejal, da je bila že sprejeta resolucija in tudi določen čas ter glavna pričakovanja evropske konference. »Pričakujemo izboljšave do posameznih politik in tudi odgovore na področju določenih politik EU. To potem lahko vgradimo v reforme,« je poudaril poslanec in dodal, da konferenca o prihodnosti EU lahko prinese tudi določene spremembe v sami strukturi in organizaciji EU. »Manfred Weber je govoril o reparlamentizaciji in večji vlogi parlamenta, sam pa sem že opozoril, da je treba ohraniti in še dalje razvijati model odločanja v evropskem Svetu, ki zelo ščiti manjše države članice. Prepričan sem, da v ta način odločanja ne smemo posegati in da ne smemo spreminjati pravil odločanja v korist velikih.«

Poslanec je ob današnjem nastopu nosil tudi roza obarvano priponko, s čimer se pridružuje gibanju, ki poskuša Evropsko unijo bolj vključiti v boj proti raku. »To kampanjo je začel Manfred Weber na Bavarskem in se počasi širi po Evropi.  Zdi se mi pomembno, da se temu priključimo tudi drugi člani Evropskega parlamenta.«

Video pogovor si lahko ogledate tukaj.