Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Na področju zdravstva mora EU postati bolj odporna

Cepljenje proti covidu-19, ideja o uvedbi zdravstvenega potnega lista, regulacija spletnih platform ter priprava nacionalnega programa črpanja sredstev za obnovo po pandemiji so bile glavne teme virtualnega pogovora s slovenskimi evropskimi poslanci, v katerem je sodeloval evropski poslanec dr. Milan Zver in ki ga je pred januarskim zasedanjem pripravila pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji

Kot je dejal dr. Zver je na evropski ravni zrastla neka nova zdravstvena politika, kljub temu, da je področje zdravstva v domeni držav članic. Kar se tiče področja dobave cepiv je po mnenju evropskega poslanca Evropska komisija po uvodnem nekajtedenskem zastoju ob pandemiji koronavirusa začela zelo dobro delovati. "Evropska komisija je zagotovila ne le dodatna sredstva za prenovo gospodarstva, temveč je uspela urediti tudi naslednjo finančno perspektivo," je povedal dr. Zver in dodal, da je Komisija zagotovila nekaj sto milijard za pomoč državam članicam, Evropska investicijska banka se je zadolžila za 200 milijard, prav tako je bilo namenjenih 240 milijard evrov za socialne stiske in pomoč. "Vse to se je zgodilo, še preden se je zagnal finančni mehanizem sklad za okrevanje," je dejal dr. Zver. Opozoril je tudi, da je prvič prišlo do skupnih nabav, ko je Evropska komisija zastopala sedemindvajesterico in tako lažje prišla do cepiva, pri čemer je spodbujala proizvodnjo. "Samooskrba na področju zdravstva je namreč ena od prioritet v prihodnosti," je prepričan dr. Zver. Obnenem je evropski poslanec dejal še, da se je Evropska komisija z različnimi dobavitelji cepiv izpogajala za 2.1 milijarde odmerkov, "zato tudi ni nobene bojazni, da bi bile države prisiljene bilateralno reševati ta problem, ampak se lahko zanesejo na skupna naročila."

Kar se tiče slovenskega zdravstvenega sistema, pa je dr. Zver izrazil mnenje, da je reforma le-tega nujno potrebna. "Zadnjih 15 let smo na tem področju veliko zamudili, nimamo negovalnih bolnišnic, kar je zelo pomembno znotraj zdravstvene strukture, upamo pa, da bomo z novo reformo zdravstvo rešili tudi to," je povedal dr. Zver.

"Zadolževanje EU na svetovnih finančnih trgih je nekaj posebnega in novega, to pelje tudi v spremembe v odnosu med evropskimi institucijami, pri čemer bo Evropska komisija pridobila na moči na podlagi lastnih virov, prav tako tudi Evropski parlament," je poudaril dr. Zver, ki je še mnenja, da je to pomembno predvsem za šibkejše članice EU.

Kar se tiče predsedovanja Slovenije Svetu EU, je evropski poslanec dejal, da bo Slovenija prioritete oblikovala na področju zdravstva, ki ga bo skušala narediti bolj odpornega in na področju gospodarstva, ki se bo moralo prestrukturirati in digitalizirati. "Tretja prioriteta je vprašanje unije vrednot, vladavine prava, ohranjanja našega načina življenja, demografskih vprašanj, četrta prioriteta pa je varna EU, kjer bomo veliko morali narediti na kibernetski varnosti," je povedal dr. Zver, ki ob tem še dodaja, da bo slovensko predsedovanje vprašanju kibernetske varnosti moralo nameniti veliko pozornosti in energije.

V povezavi z vprašanjem o regulaciji digitalnih velikanov, ki upravljajo družbena omrežja in odzivu glede ukinitve twitter računa ameriškega predsednika, je dr. Zver dejal, da je dejstvo, da so predsedniku ene izmed držav trajno prepovedali sodelovanje na enem izmed družbenih medijev,  nesprejemljivo. "Regulacija tudi že obstaja, vsaj kar se tiče otroške pornografije in terorističnih vsebin, verjetno se bo regulacija še naprej širila, pri čemer pa sam, ko tehtam med svobodo in nesvobodo izražanja, dajem prednost svobodi izražanj," je poudaril evropskih poslanec. Prav tako je opozoril, da  celotna zahodna civilizacija temelji na svobodi misli in izražanja. "Nekatere vsebine so regulirane in prav je tako, da pa trajno vzameš nekomu možnost udeležbe v javnem diskurzi, pa ni dobro, in to se množično dogaja zadnje dni," je še dejal dr. Zver. "