Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: "Kako projekt 'Mladi in mobilnost' vpliva na zaposlovanje mladih?"

"Pobuda Mladi in mobilnost je prvič vključevala okvir politike za izboljšanje zaposlovanja mladih v EU," je odgovorila Komisarka Marianne Thyssen.

Vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu je Evropski komisiji zastavil pisno poslansko vprašanje glede mladih in mobilnosti. "Za Evropski parlament sem leta 2010 pripravil poročilo o mobilnosti mladih. Takrat je bila stopnja brezposelnosti med mladimi v EU večja kot 20%, dvakrat večja od povprečja pri odraslih, v nekaterih državah članicah je presegla 40%," je zapisal. "Mladi in mobilnost je bila ena od ključnih pobud strategije za gospodarsko rast 'Evropa 2020'. Cilji pobude so med drugim večja mobilnost mladih, izboljšanje izobrazbe in zaposljivosti mladih ter zmanjšanje visoke brezposelnosti med mladimi. Cilji so zahtevali izobraževanje in usposabljanje, ki bi bolj ustrezalo potrebam mladih, več spodbude mladim, naj izkoristijo nepovratna sredstva EU za študij ali usposabljanje v drugi državi, ter spodbujanje držav članic EU, da naj sprejmejo ukrepe, ki bi poenostavili prehod iz izobraževanja v delo," je zapisal. Zato je vprašala Komisijo, ali je napravila pregled izvajanja projekta, kateri cilji projekta so že bili doseženi in kako projekt vpliva na zaposlovanje in večjo konkurenčnost mladih v EU.

Evropska komisarka Marianne Thyssen je v imenu Komisije odgovorila, da je bila pobuda 'Mladi in mobilnost' dobro izvedena z ukrepi v okviru štirih stebrov pobude. "1.priporočilo Sveta o zgodnjem opuščanju šolanja je privedlo do nacionalnih ukrepov za zmanjšanje stopenj osipa; sodelovanje na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja je bilo okrepljeno; 2. posodobitev visokošolskega izobraževanja je bila osrednja tema sporočila Komisije; 3. mobilnost je spodbujal zlasti nov celosten pristop programa Erasmus+, evropski potni list spretnosti ali shema 'Tvoja prva zaposlitev EURES'; 4. za boj proti brezposelnosti in neaktivnosti mladih je pobuda 'Mladi in mobilnost' prvič vključevala okvir politike za izboljšanje zaposlovanja mladih v EU," je odgovorila.

Glede na resno poslabšanje stanja na področju zaposlovanja mladih v EU je Komisija največ pozornosti posvetila temu področju z dodatnimi pobudami od leta 2010, je pojasnila. "Zlasti jamstvo za mlade je postalo ključna strukturna reforma in glavno orodje za upravljanje v obliki priporočila Sveta – z nacionalnimi programi jamstva za mlade, ki jih podpirajo evropski strukturni in investicijski skladi ter pobuda za zaposlovanje mladih. Za izboljšanje dostopa do storitev za mobilnost, tudi za mlade, je Komisija leta 2014 pripravila predlog za nadomestitev dela Uredbe (EU) št. 492/2011 in okrepitev Evropske službe za zaposlovanje (EURES)," je še v odgovoru zapisala Komisarka Marianne Thyssen.