Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Izjemno zadovoljen sem z višino sredstev, dodeljenih Sloveniji, v okviru sklada za okrevanje

Evropska komisija predlaga za okrevanje Evrope po pandemiji novega koronavirusa sveženj v vrednosti 1850 milijard evrov, ki vključuje 1100 milijard evrov za prihodnji večletni proračun EU in dodatnih 750 milijard evrov za instrument za okrevanje, je danes povedala predsednica komisije Ursula von der Leyen ob predstavitvi svežnja v Evropskem parlamentu. Sloveniji je iz tega paketa namenjenih 5,071 milijarde evrov vnaprej dodeljenih sredstev. Od tega je 2,579 milijarde evrov predvidenih za nepovratna sredstva, 2,492 milijarde evrov pa za posojila.

Evropski poslanec dr. Milan Zver je izrazil veselje, da je Slovenija prejela tako visok znesek. Prepričan je tudi, da je slovenska vlada sposobna počrpati in namensko porabiti ta sredstva, kar je dokazala že v preteklosti. Evropski poslanec je ob tem tudi izrazil pričakovanje, da bo vlada ta sredstva namenila za zagon gospodarstva.

Kot je v videokonferenčnem pogovoru s slovenskimi novinarji še izpostavil dr. Zver, 5,1 milijarde evrov ni malo denarja in "verjamem, da si bo slovenska ekonomija s tem lahko opomogla". "Upam, da si bo tudi južni rob držav EU lahko opomogel z denarjem, ki ga bodo dobili", je ob tem dodal. Izpostavil je še, da je ob sprejetem svežnju do izraza prišla solidarnost, na kateri EU tudi temelji. "Težko je včasih priti do tega načela, a zadnje tedne so politiki dokaj odgovorno sprejemali pomembne odločitve in zadovoljen sem s številkami, nisem pa povsem zadovoljen z načinom sprejemanja tega paketa. Danes smo evropski poslanci namreč razpravljali o nečem, o čemer sploh nismo bili obveščeni. Pol ure po tem, ko smo prejeli zajeten sveženj dokumentov, smo že morali sprejemati odločitve," je še povedal dr. Zver. Evropski poslanec je ob tem tudi čestital slovenski vladi in predsedniku vlade. Ob tem je tudi opozoril, da bodo vlade vseh držav imele največjo odgovornost pri porabi teh sredstev, saj bo največji del denarja šel državam članicam, ostalo pa se namenja podjetjem, zdravstvu in drugim sektorjem. "To je prvi primer v zgodovini EU, kjer bo izjemno velik delež sredstev namenjen tudi zdravstvu," je ob tem opozoril dr. Zver.

"Po drugi strani moramo od tega sklada ločiti sedemletni finančni okvir, s katerim pa nismo zadovoljni, saj je proračun nizek," je dejal dr. Zver in nadaljeval: "Pri nekaterih postavkah, kot na primer pri Erasmus+ programu, je določenih samo 24 milijard evrov". To je namreč manj, kot je bilo v prvotnem predlogu Evropske komisije iz 2018 in veliko manj, kot je za ta program zahteval Evropski parlament. Prav zato evropski poslanec dodaja, da si bo v pogajanjih še naprej prizadeval, da se postavka za program Erasmus+ poveča.

Na vprašanje novinarja o odpiranju meja med Slovenijo in sosednjimi državami, je dr. Zver izpostavil, da Slovenija tudi na tem področju intenzivno dela in da bodo rezultati kmalu znani. "Imamo določene meje, zaradi katerih hitro odpiranje morda niti ni dobro, tako kot na primer na zahodu, pri ostalih mejah pa diplomacija pridno dela in bodo kmalu vidni tudi rezultati," je dejal dr. Zver.

Evropski poslanec je obenem tudi pohvalil dobre prakse na področju zdravstva v okviru celotne EU. "Ravno ta kriza je pokazala, kako dobro so države članice EU na področju zdravstva sodelovale med seboj, si izmenjevale podatke, tako da smo skupaj, in to celo brez neke skupne politike, ki niso vedno učinkovite, na tem, da premagamo koronavirus" je še povedal evropski poslanec.