Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Evropa potrebuje poštene in pogumne politike

Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil nocoj gost soočenja med kandidati za evropske poslance na Nova24TV, kjer je bilo govora o delovanju Evropske unije, o zunanji politiki, varnosti.

"Slovenci smo se vedno uprli skupnim kulturnim jedrom, tudi sedaj se na ravni EU pripravljajo predlogi po poenotenju kurikulov, pojavljajo se novi instrumenti, ki integrirajo in povezujejo šolski prostor, a na področju šolstva, kulture in izobraževanja moramo reči "ne" integraciji in ohraniti ter očuvati moramo svoj jezik. EU mora ostati prostor, v katerem se slovenski jezik razvija," je povedal poslanec. Po njegovih besedah Lizbonska pogodba še vedno odgovarja na ključne izzive časa. "Impulzi za spremembo Lizbonske pogodbe prihajajo iz evropske levice, z argumentom učinkovitosti, ki pa ne drži. Levica želi spremeniti način odločanja, ki ne bo v prid malim državam članicam. Veto je nekaj največ, kar imajo majhne države članice, da se njihov glas sliši, in to želijo ukiniti," je povedal poslanec in dodal, da je EU lahko enako učinkovita ali pa še bolj, če bo zaupala državam članicam.

Glede ravnanj evropskih komisarjev, je dr. Zver prepričan, da moramo biti zelo senzibilni, zlasti politiki, ki prihajajo iz malih držav. "Prizadelo me je ravnanje komisarke Vere Jourove, podpredsednice komisije, ki deluje na področju transparentnosti in vrednot, ker je posegla v zakonodajni proces v Sloveniji, s čimer je pomagala svojim političnim prijateljem. Nekaj takega se ne bi smelo dogajati, niti v drugih državah ne. Komisarji so nastavljeni, niso izvoljeni, kar je velika napaka evropskega političnega sistema in s tem nimajo prave legitimnosti. Po Lizbonski pogodbi nikakor ne bi smeli intervenirati na področjih, ki so v suvereni pristojnosti držav članic," je bil jasen poslanec. Dodal je, da ga evrobirokrati, četudi so izkušeni in sposobni, ne prepričajo bolj kot so sposobnosti države članice na področju ekonomije. Po njegovih besedah bi evropski komisarji imeli veliko več legitimnosti, če bi bili izvoljeni, ne pa nastavljeni s strani držav članic.

Poslanec je tudi dejal, da ima Evropa približno 3x večjo konzularno diplomatsko mrežo kot ZDA, učinkovitost pa je nizka, enako velja z vojaško strukturo. "Ta hip v evropski politiki potrebujemo pametno razvojno politiko in dobre kadre." Na področju zunanje in varnostne politike po njegovih besedah nismo imeli sreče z izbiro vse doslej. "EU bi zaradi umika ZDA iz Evrope in Bližnjega in Srednjega vzhoda ter preusmeritvijo ZDA na azijsko-pacifiško območje, morala zapolniti ta vakuum. Če hoče biti Evropa varna, mora biti samooskrbna tudi na področju vojaške in obrambne politike," je prepričan poslanec.

"V zadnjih desetletjih smo uspeli varnost v Evropi popolnoma poriniti na stran, nismo plačevali varnostnih storitev, ekonomijo smo preselili na Kitajsko, leve stranke si želijo, da se proizvodnja vrši v tretjih državah. Še pred tremi, štirimi leti bi v evropskih varnostnih dokumentih našli trditev, da so se včasih bojevali s tanki in vojaki, danes to počnejo hekerji na računalnikih, a vidimo, da je to zmotna trditev, saj je realnost drugačna," je povedal poslanec.

Glede skrbniških skladov je dr. Zver dejal, da so namenjeni temu, da ilegalni migranti ne bi prišli v Evropsko unijo. "Zato v tretjih državah gradimo bolnišnice, šole," je povedal dr. Zver.

Glede vojaških konfliktov v svetu je dejal, da sta Rusija in Iran izkoristila prostor, ki je varnostno šibek. "Kar se tiče Irana smo veliko sami krivi, ko smo se dogovorili za sporazum o razvoju jedrske energije z Iranom. Tam nas je Iran prinesel naokrog, ZDA so na primer že prej izstopile iz pogajanj, ker so vedele, za kaj gre. Iran ima odlično vojaško industrije in je na napačni strani zgodovine, kar je pogubno za nas. Evropa bi morala skupaj z ZDA ponovno pritisniti na Iran, morda ponovno uvesti sankcije, ker režimu je treba pristriči peruti. Sporno ni samo, kar se dogaja znotraj države, kar je zelo težko spremljati, ampak tudi, kar se dogaja izven Irana, ki ima povezave z mafijskimi karteli. Sam sem redno informiran o teh dogodkih in ker me te zadeve prizadenejo, sem pomagal iranski opoziciji in zato me je Iran dal na črno listo," je povedal dr. Zver.

Tudi glede Ukrajine bi Evropa po besedah poslanca morala narediti veliko več. "Skupaj bi morali hitro pomagati. Neverjetno je, da za dostavo vojaške pomoči, na primer za protizračne sisteme potrebujejo mesece, da jih dostavijo. Pri tem bi morali biti bolj ažurni, se vesti kot dobri člani Nata in hitro reagirati, sicer se Putin ne bo zaustavil. Tudi baltske države so obrambno šibke, pa tudi Slovenija ni najmočnejša," je povedal dr. Zver in nadaljeval: "Pravzaprav je  več držav glede oborožitve podhranjenih. Slovenija je imela močno vojsko v začetku 90-ih let in tisti časi bi se morali vrniti, morali bi več vlagati v obrambo, nihče drug nas ne bo branil, če se ne bomo znali braniti sami," je bil jasen poslanec

Glede priznanja Tajvana, je poslanec poudaril, da če bi ves svet podrl Tajvan, bi Kitajska klonila. "Ker pa ima mednarodna javnost različne odzive do tega vprašanja, se to še nekaj časa ne bo zgodilo. Sam sem za priznanje Tajvana, ker ima vse elemente sodobne države in ne vidim razloga, da ga ne bi priznali. Je pa pri Tajvanu popolnoma drugačna situacija kot pri Palestini," je bil jasen poslanec.

Po oceni dr. Zvera so evroatlantski odnosi padli s padcem TTIP, trgovinskim sporazumom. "Toliko let smo vlagali v ta sporazum, vse smo natančno regulirali, na koncu, ko bi moral biti dogovor praktično že sklenjen, pa so se mu nekateri odpovedali. Ne samo ameriška vlada, ampak tudi v Evropi nekatere države, ki so trdili, da TTIP ni dober za ljudi, čeprav bi s tem sporazumom največ pridobili ljudje in gospodinjstva. Ta sporazum z ZDA bi morali obnoviti, z ZDA pa sodelovati ne samo na področju gospodarstva, trgovine, ampak tudi varnosti," je povedal poslanec.

 

"EU je prišla na neko križišče, kako bo šlo naprej bomo videli. SDS ima jasna stališča: čuvati Lizbonsko pogodbo, ki je Sloveniji dala ustrezno mesto. V EU, in to ne samo v Evropski parlament, ampak v vse institucije, moramo popeljati pogumne in poštene politike, ki so vešči svojega dela. Zadnja leta je bil ta manjko izrazit in velik. Na tokratnih volitvah se kaže priložnost, da se bo politika usmerila v desno in samo v takih razmerah lahko popravimo napake polpretekle zgodovine," je ob zaključku poudaril poslanec.