Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: "Ali predvideva Evropska komisija ukrepe za integracijo otrok beguncev'"

Vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu je zastavil poslansko vprašanje Komisiji glede izobraževanja otrok migrantov in beguncev v EU.

"V zadnjem letu je v Evropsko unijo po podatkih Frontexa vstopilo več kot 710.000 beguncev oziroma migrantov. Kot poroča visoki komisar OZN za begunce, je med njimi večina odraslih moških (65 %), v zadnjem času pa narašča tudi število žensk (14 %) in šoloobveznih otrok (20%)," je zapisal. "Po podatkih UNHCR je trenutno v Turčiji nastanjenih približno 1,9 milijona beguncev, v Libanonu se nahaja okoli 1,1 milijona beguncev iz Sirije. Po podatkih organizacije Human Rights Watch je v Turčiji trenutno več kot 400.000 begunskih otrok brez dostopa do izobrazbe," je poudaril. "Otrokom beguncev mora biti v skladu z mednarodnim pravom omogočen dostop do izobrazbe. Če se jim ta pravica ne omogoči, jim otežimo pot do uspešne prihodnosti in integracije v družbo. Zato sprašujem Evropsko komisijo, ali predvideva ukrepe na evropskem nivoju in sredstva v evropskem proračunu za integracijo otrok beguncev v evropsko družbo (na področju učenja evropskih jezikov, evropske zgodovine in kulture) ali morajo države članice zagotoviti ta sredstva iz nacionalnih proračunov? Ali je pripravila oceno vpliva integracije otrok beguncev na kakovost šolskih sistemov v Evropski uniji? Kako pomaga pri zagotavljanju izobraževanja za otroke beguncev v tretjih državah, kot sta na primer Turčija in Libanon?" je vprašal dr. Milan Zver.

Evropski komisar Tibor Navracsics je odgovoril, da je Komisija podprla integracijo migrantov na področju izobraževanja s programom Erasmus+. "Komisija finančno podpira države članice pri njihovih prizadevanjih, da bi zagotovile izobraževanje za migrante, zlasti prek skladov ESI  in sklada AMIF. Države članice spodbuja, da spremenijo kohezijske programe za obdobje 2014–2020, da bi vanje vključile dodatne ukrepe za integracijo," je odgovoril. Po njegovem Komisija ne more oceniti, kakšen učinek ima integracija begunskih otrok na kakovost izobraževanja, saj je to izključna pristojnost držav članic. "Vendar Komisija spodbuja izmenjavo dobrih praks in vzajemno učenje med državami članicami, financira mrežo SIRIUS, ki se osredotoča na izobraževanje otrok z migrantskim ozadjem, ter spremlja izobraževalne in socialne dosežke otrok migrantov, zlasti v sodelovanju z OECD," je zapisal komisar. "EU je doslej namenila približno 340 milijonov evrov za kritje izobraževalnih potreb otrok v Siriji, Libanonu, Jordaniji, Turčiji in Iraku. Poleg tega regionalni skrbniški sklad EU za odziv na krizo v Siriji  zagotavlja podporo beguncem in gostiteljskim skupnostim; konec leta 2015 je bilo dodeljenih 390 milijonov evrov, od tega približno 40% za izobraževanje. Nujni skrbniški sklad Evropske unije za Afriko v zadovoljuje potrebe najbolj ranljivih skupnosti, s poudarkom na osnovnih storitvah, kot je izobraževanje. Prek pobude EU Otroci miru je bilo do zdaj več kot 23 milijonov evrov namenjenih humanitarnim projektom, ki otrokom v izrednih razmerah pomagajo dostopati do izobraževanja in so do konca leta 2015 dosegli skupno 1,5 milijona otrok. Komisija se je nedavno zavezala, da bo od leta 2016 iz proračuna za humanitarno pomoč namenila 4 % sredstev za izobraževanje v izrednih razmerah, namesto sedanjega 1%," je odgovoril komisar Tibor Navracsics.