Nahajate se tukaj

Evropska komisija naj prične z zmanjševanjem žrtev karcinogenih bolezni

Skupina evropskih poslancev poziva Komisijo naj sprejme zavezujoče mejne vrednosti poklicne izpostavljenosti za karcinogene.

Dr. Milan Zver (ELS), Patricija Šulin (ELS), Roman Tomc (ELS), Franc Bogovič (ELS), Lojze Peterle (ELS), Tanja Fajon (S&D), Igor Šoltes (Verts/ALE) in Ivo Vajgl (ALDE) so na Evropsko komisijo naslovili pisno poslansko vprašanje. V njem so navedli, da Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) kot članica Evropske konfederacije sindikatov (ETUC) vodi v Sloveniji kampanjo za dopolnitev Direktive 2004/37/ES o varovanju delavcev pred nevarnostmi zaradi izpostavljenosti rakotvornim oziroma mutagenim snovem pri delu. Ta namreč še vedno določa zavezujoče mejne vrednosti poklicne izpostavljenosti za zgolj tri karcinogene. "ETUC pa je pripravil seznam 50 najpomembnejših karcinogenov, ki predstavljajo 80 odstotkov izpostavljenosti karcinogenom na delovnih mestih v EU. Komisija je bila s pozivi in predlogi za dopolnitev direktive že večkrat seznanjena," so zapisali in pozvali: "Komisijo zato sprašujemo, kdaj namerava sprejeti zavezujoče evropske mejne vrednosti poklicne izpostavljenosti za 50 najpomembnejših karcinogenov. Pozivamo, naj to stori že letos in tako začne takoj zmanjševati število žrtev tovrstnih karcinogenih bolezni."

Evropska komisarka Marianne Thyssen, ki je pristojna za zaposlovanje, socialne zadeve, strokovno usposobljenost in mobilnost delovne sile, je v odgovoru 20. junija 2016 zapisala, da je Komisija 13. maja predstavila predlog za spremembo Direktive 2004/37/ES. "Komisija si bo še naprej prizadevala za uvedbo novih mejnih vrednosti za izpostavljenost dodatnim rakotvornim snovem," je poudarila. "Komisija v ta namen tesno sodeluje s tripartitnim Svetovalnim odborom za varnost in zdravje pri delu ter z znanstvenim odborom za omejitve poklicne izpostavljenosti kemičnim snovem," je še zapisala Evropska komisarka Marianne Thyssen.