Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Slovenci smo skozi zgodovino ohranili svojo kulturno avtonomijo

Evropski poslanec dr Milan Zver je bil gost oddaje na radiu Slovenija, kjer je bilo govora predvsm o kulturi, kulturni avtonomiji, globalizaciji.

Kot je uvodoma povedal dr. Zver je zanj kultura vse, kar je človek ustvaril v duhovnem in materialnem smislu. "Poučeval sem ekonomsko in politično kulturo na fakulteti v Mariboru in takrat smo se temeljito ukvarjali z vrednotami, primerjali smo različne narode med sabo, uporabljali smo svetovno raziskavo vrednot in pri tem prišli tudi do zanimivih ugotovitev, da se države in subkulture vežejo v grozde. Kultura in vrednostne usmeritve vplivajo na naše delovanje, tako da lahko predvidevamo obnašanje in reakcijo nekoga, če vemo, iz katere kulture je," je povedal poslanec. Dodal je, da je 15 let član odbora za kulturo v Evropskem parlamentu, kjer se dogaja kultura na evropski ravni, čeprav je kulturna politika suverena pravica vsakega naroda posebej. "Evropa temelji na skupnih kulturnih podstatih, od starogrške filozofije, do rimskega prava, krščanstva, razsvetljenstva, moderne, moramo pa upoštevati, da je Evropa tudi kulturno raznolika, in to jo dela še bolj bogato. Ključne vrednote – demokratičnost, strpnost, enakost, mir, bi morali sprejemati tudi tisti, ki prihajajo v to novo kulturno okolje in to kulturno podobo, ki jo imamo sedaj, bi v Evropi morali ohraniti še dolgo za naše prihodnje rodove," je prepričan poslanec.
Po njegovih besedah je kulturna avtonomija eno od  področij, ki jih globalizacija lahko najeda, zato pa mora jedrni del kulture biti dovolj odporen, da se brani in da se ohranja kulturno sebstvo naroda. "Slovenci smo vedno bili na strani kulture in jezika, s tem smo se tudi nacionalno oblikovali. V prvi polovici 20. stoletja smo se postavili za svoj jezik. V časih, ko je Beograd hotel skupna kulturna jedra, enoten kurikulum, smo se uprli, enako v komunizmu, ko se nismo pustili in smo ohranili svojo kulturno avtonomijo. Tudi danes skuša Bruselj postaviti čim več skupnih instrumentov, na področju izobraževanja, kulture, in moramo paziti, do kje to pustimo," je dejal poslanec in nadaljeval: "Če imamo neke skupne veščine, kompetence, je to v redu, ne moremo pa popolnoma kupiti vse interpretacije zgodovine z nemške ali francoske strani." "Neka skupna razlaga preteklosti, odnos do nekaterih osebnosti, procesov mora biti jasen in mora iti v smeri humanizma, miru, svobode," je še prepričan poslanec. Obenem še dodaja, da kar se tiče odpornosti Slovencev, lahko izrazi zadovoljstvo. "Imamo srečo, da smo v EU, kjer se obseg našega jezika širi, dnevno se porajajo novi izrazi, ki pojasnjujejo določene dokumente, ki se sprejemajo, tolmačijo, prevajajo, in to se mi zdi zelo ugodno okolje za nadaljnji razvoj slovenskega jezika," je še povedal poslanec.
Dr. Milan Zver je tudi večletni poročevalec Evropskega parlamenta za program Erasmus+, ki je po njegovih besedah najbogatejši in najbolj popularen evropski program, ki se ga je udeležilo že 12 mio Evropejcev. "V Sloveniji gre 14.000 Slovencev letno v tujino preko tega programa in toliko jih pride v Slovenijo, kulturna izmenjava je bogata. Tudi proračun smo v pogajanjih podvojili, tako da je danes v tem programu na voljo skoraj 30 milijard evrov, kar je ogromno," je poudaril poslanec.  
Glede akta o svobodi medijev pa je poslanec dejal, da je pozitivna plat omenjenega akta to, da bo vidna lastniška struktura medijev, sicer pa se dr. Zver z omenjenim aktom ne strinja. "Akt posega na področje, ki ne bi smelo biti regulirano, ki bi moralo biti svobodno. Tudi cilji so nespretno izbrani. To je akt, ki bo zagotovil večjo svobodo medijev in novinarjev, a ključni subjekt v medijski krajini je posameznik. Cilj tega akta bi moral biti zagotoviti večjo objektivnost in celovito informiranost ljudi, ne pa da je svoboden tisti, ki pripravlja novice. Sedaj je torej situacija takšna kot da rep maha s psom," je bil slikovit poslanec.