Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: "Razkošje ne more biti vrlina, ki odlikuje predsednika republike."

V nabito polni dvorani je v sredo 27.6.2012 potekala javna tribuna s predsedniškim kandidatom SDS in NSi pod naslovom "Združujemo za prihodnost", ki so se je udeležili še Barbara Brezigar, France Cukjati, dr. Jernej Letnar Černič in dr. Matej Avbelj.

Dr. Milan Zver je dejal, da mora program za predsednika države izhajati iz ustavnih in zakonskih določil. "Bilo bi neverodostojno, če bi radikalno spremenil program za predsedniške volitve, ko me pa poznate že dvajset let kot politika z določenim profilom," je dejal. Na prvo mesto svojega programa je postavil varnost in mir. "Varnost je izjemno pomembna vrednota v današnjem svetu. Tu ima predsednik namreč pomembne pristojnosti; tako z vidika ustave kakor tudi z vidika resornih zakonov," je dejal.

Evropa je po njegovem socialno in politično varen prostor, vendar varnost ni dana sama po sebi in za večno, je opozoril. "Morda bi v prihodnje bilo potrebno razmišljati, da bi zaradi evropskega vidika še okrepili varnost," je poudaril. Po njegovem ima predsednik republike na tem področju pomembno vlogo kot vrhovni poveljnik obrambnih sil, obenem pa ima pomembno vlogo v sistemu sodstva, zunanje politike in diplomacije. Dr. Zver je zato prepričan, da mora biti predsednik "promotor miru in dobrososedskih odnosov. Ni pa v redu, če se v govoru na državni proslavi ob dnevu državnosti vsaj dvakrat obregne ob kakšno izmed iz sosednjih držav. Tega si ne bi smel nikoli privoščiti," je izpostavil.

Poudaril je, da je pomembna pravičnost in da so privilegiji značilni za predmoderne družbe. Dejal je, da bo domoljubnost ena izmed točk, kjer bo imel v primerjavi s svojimi tekmeci določeno prednost. "Sicer bi si želel, da bi vsi kandidati bili nekoliko bolj domoljubno usmerjeni. Prav je, da vsaj en močen kandidat nastopi z močnim domoljubnim kandidatom," je dejal. Zavzel se je za večje spoštovanje nacionalnih simbolov.

Izpostavil je, da večkrat govorimo, da mora predsednik republike povezovati in združevati. "Združevanje je zelo pomembna neformalna funkcija predsednika države. Združujemo se lahko okrog nacionalnih simbolov, okrog pomembnih zgodovinskih dogodkov, procesov, pa tudi imen. Pomembnih dogodkov, kot je bila denimo vojna za Slovenijo ali pa kot je danes izhod iz krize. Občutek skupne pripadnosti je namreč ena izmed temeljnih človekovih potreb in mislim, da je hkrati tudi najmočnejše vezivo med ljudmi," je dejal. Predsednik mora zato združevati. "Demokracija temelji na razlikah in na tekmovanju med temi razlikami. Tisti, ki zmagajo, se spremenijo iz partikularnega v obči interes. Predsednik mora nenehno povezovati, zato ne sme biti del partikularnosti interesov, ampak mora predstavljati obči interes," je dejal.

Poudaril je, da mora predsednik ponuditi vizijo ljudem in da "mora biti moralna avtoriteta. Od njega se pričakuje, da bo povedal, kaj je prav in kaj ni. Razkošje zagotovo ni vrlina, ki bi ga lahko krasila," je dejal predsedniški kandidat dr. Milan Zver.

Dr. Matej Avbelj se je opredelil do vprašanja, kaj pomeni združevati za prihodnost s pravnega vidika. Po njegovem mnenju ni demokracije brez temeljnega dogovora o tem, kaj družbo ustvarja in drži skupaj, ta minimalni odgovor pa najdemo v ustavi. Izpostavil je, da Slovenija ni le ustavna demokracija, temveč tudi republika, kar po njegovem pomeni, da je na čelu predsednik republike, "ne kralj ali monarh". Predsednik združuje ne glede na razprtije v narodu, je dejal dr. Avbelj.

Dotaknil se je vloge predsednika republike v iztekajočem se mandatu. Simbolna vloga predsednika države po prepričanju dr. Avblja ni bila odigrana optimalno in tudi "ustavnim idealom tako ni bilo zadoščeno".

Barbar Brezigar pa je bila mnenja, da ima predsednik republike z ustavo določene pristojnosti, ki ne predstavljajo neke izrazite moči, ki bi bila "privlačna za tiste, ki radi vladajo in imajo radi moč zaradi parcialnih interesov". Prepričana je, da njegova vloga ni v moči odločanja, temveč v moči vzgleda.

Predsednik države mora po njenih besedah biti človek, ki spodbuja narod k smiselnosti obstoja, prav tako mora pomagati pri definiranju naših skupnih ciljev. Po njenem mnenju je to človek, ki mora imeti vizijo in ki svojega dela "ne gradi na preteklosti, komunizmu ali katerem koli drugem totalitarizmu, saj v takem primeru slabi naš zunanjepolitični položaj".

Predsednika republike mora odlikovati tudi sočutje in strpnost, je še dejala Brezigarjeva in pri tem spomnila, da je bil takšen človek dr. Jože Pučnik. V predsedniškem kandidatu dr. Milanu Zveru je prepoznala vse te vrednote.

Dr. Jernej Letnar Černič se je vprašal, kaj bi moral predsednik Republike Slovenije storiti, da presežemo to večno razdeljenost slovenske družbe na dva pola. Povedal je, da mora predsednik povezovati ljudi in ne izključevati. Ocenil je, da se slovenska družba utaplja v ozračju brezizhodnosti, ravnodušnosti ter razdvojenosti. Vprašal se je, kaj nam še preostane in ali slovenski narod sploh še kaj povezuje? Dejal je, da nas veliko stvari povezuje, bolj kot se nam zdi na prvi pogled, in sicer: slovenski jezik, kultura in zgodovina.

Javna tribuna "Združujemo za prihodnost"
Javna tribuna "Združujemo za prihodnost"
Javna tribuna "Združujemo za prihodnost"
Javna tribuna "Združujemo za prihodnost"
Javna tribuna "Združujemo za prihodnost"
Javna tribuna "Združujemo za prihodnost"