Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver o stanju človekovih pravic v Bahrajnu

Vodja slovenske delegacije EPP je s skupino poslancev na Evropsko komisijo naslovil vprašanje o stanju na področju človekovih pravic v Bahrajnu in o primeru Nabila Radžaba.

"Parlament je 9. julija 2015 namreč sprejel resolucijo, v kateri je bahrajnsko vlado pozval, naj umakne obtožbe vseh zagovornikov človekovih pravic, političnih aktivistov in drugih posameznikov, med katerimi so tudi Nabil Radžab, Šejk Ali Salman in pripadniki tako imenovane skupine bahrajnskih 13, izrazil zaskrbljenost, ker se protiteroristični zakoni v Bahrajnu zlorabljajo za kršitve človekovih pravic, obsodil bahrajnske oblasti, ker zapornike, mirne protestnike in člane opozicije še vedno mučijo in jih kruto ponižujejo ali kaznujejo, bahrajnsko vlado pa spodbudil, naj sodeluje s posebnimi poročevalci OZN, sprejme vse ukrepe, da bi zagotovila nepristranski in pošten sodni sistem, ter nadaljuje nacionalni dialog o soglasju, da bi dosegli trajno in vključujočo nacionalno spravo in poiskali politično rešitev za to krizo," so zapisali. Naslednji dan je bahrajnsko ministrstvo za zunanje zadeve izjavilo, da sprejeto besedilo ne predstavlja pogledov političnih sil, ki imajo dejanski vpliv, in da ni v skladu s stališčem Evropske unije. "Ali se podpredsednica/visoka predstavnica strinja z izjavo bahrajnskega zunanjega ministrstva? Ali lahko pojasni, ali in v čem konkretno se stališče EU razlikuje od stališča Parlamenta?" so zapisali evropski poslanci.

Visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko in podpredsednica Evropske komisije Federica Mogherini je v odgovoru zapisala, da je dobro seznanjena s primeri Nabeela Rajaba ter drugih zagovornikov človekovih pravic in političnih aktivistov. "EU se nenehno zavzema za izpustitev ljudi, ki so bili aretirani zaradi miroljubnih političnih dejavnosti," je odgovorila. "EU bo ohranjala stike z bahrajnskimi oblastnim, pri tem pa zagovarjala spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin v skladu z mednarodnimi zavezami Bahrajna in s postopkom univerzalnega periodičnega pregleda ZN. EU bo še naprej pozivala bahrajnsko vlado, naj se v vseh podobnih primerih odzove sorazmerno ter tako zaščiti univerzalni pravici do svobode izražanja in svobode zbiranja ter ponovno preuči obtožbe proti državljanom, obtoženim ali obsojenim zaradi miroljubnega izražanja svojega mnenja," je med drugim zapisala visoka predstavnica za zunanjo politiko Federica Mogherini.