Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver v Poslančevem dnevniku: Vladavina prava in stanje demokracije ter svobode medijev naj se oceni celovito in nepristransko

Evropski poslanec dr. Milan Zver vsak mesec za spletno stran  Zavoda PIP v okviru projekta Skupajsmo.eu pripravi kratek zapis o najbolj pomembni temi meseca. Tokrat je svoje razmišljanje namenil dogajanju na področju medijev in vladavine prava.

Dragi mladi,

zadnjih 14 dni smo lahko spremljali preštevilne medijske objave o stanju medijske svobode v Sloveniji in o stanju vladavine prava pri nas, zato tokratni Poslančev dnevnik namenjam tej temi. Vse skupaj se je pravzaprav začelo z objavo članka v tujem časniku Politico, kjer je novinarka kot osnovno izhodišče izpostavila tezo, da je v Sloveniji strah pred vlado tako velik, da se novinarji začnejo samocenzurirati, v članku pa je navedla kup anonimnih obtožb, ki so močno škodili naši državi in njenim ljudem. Članek, ki se bere bolj kot politični pamflet slovenske levice v tujini, je pri nas dobil veliko težo, kljub temu, da je temeljil na podlagi anonimnih virov, brez konkretnih odgovorov na očitke s strani uradnih institucij. Članku so kasneje sledile izjave podpredsednice evropske komisije Věre Jourove o zaskrbljujoči situaciji glede medijske svobode v Sloveniji, nato pa še mnenje evropske poslanke iz Nizozemske Sophie ‘in t Veld (D66/Renew), da po njeni oceni obstaja dovolj podlage, da bi skupina Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije, vladavine prava in temeljnih pravic, ki jo vodi, začela spremljati razmere v Sloveniji.

Konec preteklega tedna je tako predsednik vlade Janez Janša predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen uradno povabil, naj delovna skupina Evropske komisije v najkrajšem času obišče Slovenijo, da bi se prepričala o stanju demokracije, vladavini prava, neodvisnosti sodstva in svobode ter pluralnosti medijev pri nas. To je premier storil po tem, kot je zapisal v vabilu, ko je tudi podpredsednica Evropske komisije Věra Jourová ponovila obtožbe v zvezi s svobodo tiska, ki so jih že prej po posamičnih medijskih objavah brez kakršnihkoli dokazov izrekali tiskovni predstavniki Evropske komisije.

Čeprav so slovenski mediji po pismu predsednika vlade predsednici Evropske komisije takoj začeli pisati, da gre za unikum in da si česa takšnega ne bi smeli privoščiti, ob tem pa vendarle navijajo, da stanje pri nas preučijo evropski poslanci s strani levice, pa je dejstvo, da je v času, odkar je vlado prevzel Janez Janša, Slovenija v mednarodni javnosti zelo neobjektivno in enostransko politično predstavljena. Levi politični akterji, ki s pomočjo svojih zvez v tujino izvažajo popačena dejstva, pa z manipulacijami in lažnivimi zgodbami delajo škodo predvsem naši državi in našim ljudem. 

Dragi mladi,

Slovenija je ena od držav tega dela Evrope, ki je preživela totalitarno zlo, v obdobju po osamosvojitvi pa še vedno ni dokončala tranzicije. Prav v tem je tudi vir težav, ki jih ima naša mlada država. Še vedno so namreč zelo živa omrežja, ki želijo vladati iz ozadja in ki se ne želijo odreči svojim privilegijem. Ker želi vlada, ki jo vodi Janez Janša, presekati s koruptivnimi praksami, klientelizmom, ker ne pristaja na vladanje iz ozadja in ker si prizadeva za blaginjo za vse, ne le za prvorazredne, je in bo tudi v prihodnje deležna tolikšnih očitkov in napadov.

V našem skupnem interesu je, da se vladavina prava in stanje demokracije ter tudi nedavno sproženi očitek glede svobode medijev oceni celovito in nepristransko s strani EU ter da se končno tudi jasno pove, da se pravo ne more zlorabljati za zaščito prvorazrednih elit in da ne pristajamo na dvojna merila.