Nahajate se tukaj

Odprto pismo predsedniku republike Borutu Pahorju

Spoštovani gospod Borut Pahor, predsednik republike,

kot kandidat na zadnjih predsedniških volitvah čutim posebno dolžnost, da vas opomnim na to, da se od Vas pričakuje, da ob izjemnih trenutkih zastavite jasno in odločno besedo. Prepričan sem, da mora predsednik republike poleg rednih nalog v izjemnih trenutkih tudi odločno reagirati. Danes je nastopil čas, ki od Vas - kot predsednika republike -  terja odločne poteze.

Zagotovo Vam je namreč znana odločitev vladajoče koalicije, da namerava na jutrišnji plenarni seji Državnega zbora sprejeti odločitev, da bo referendum o zapiranju arhivov potekal 4. maja 2014. Tak predlog je neodgovoren, saj bodo čez tri tedne volitve v Evropski parlament in bi bilo zato smotrno dvojno odločanje državljanov združiti. Vladajoča koalicija namerava sprejeti sklep, ki bo podvojil stroške, seveda na račun davkoplačevalcev

Menim, da bi se morali negativno opredeliti do tega predloga, ki je tudi v nasprotju z načeli gospodarnosti in smotrnosti porabe javnih sredstev. Toliko bolj zaradi globoke krize, ki jo najbolj čutijo Slovenke in Slovenci. Odločitev za 4. maj torej ni le neodgovorna in nelegitimna, ko se državljane v časovnem razmiku le treh tednov dvakrat pošilja na volišča (in, mimogrede, »skozi okno« bo vržen znesek v protivrednosti več kot 29.000 povprečnih štipendij), ampak tudi neustavna, saj otežuje pravico državljanov do odločanja o javnih zadevah in nezakonita, saj zaradi praznikov zmanjka en dan za organizacijo predčasnih volitev. Na to se včeraj opozorili tudi ugledni pravniki, združeni v iniciativo Evropska Slovenija, ko so med drugim zapisali: »Kot izhaja iz ustaljene sodne prakse slovenskega ustavnega sodišča, je pravica do referenduma človekova pravica, v katero državni zbor ne sme posegati, ampak jo mora aktivno zagotavljati.  Vsakršni poskusi, tudi tisti tehnične narave s prirejanjem datuma izvedbe referenduma, lahko po analogiji z odločbo ustavnega sodišča U-12/97 pomenijo vsaj posredno oviranje pravice do referenduma in s tem predstavljajo protiustavno ravnanje.«

Zato predlagam, spoštovani predsednik Pahor, da ravnate v korist slovenskih državljank in državljanov ter skličete politični vrh predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin ter jih pozovete k smotrni odločitvi. V kolikor tega ne boste storili, boste soodgovorni za vse posledice, ki jih bo ta odločitev prinesla. Ne gre le za materialne, ki jih bodo morali plačati davkoplačevalci, ampak tudi za politične, saj se bo demokratična klima zaradi te manipulativne odločitve vladajoče koalicije še poslabšala.

S spoštovanjem,

Dr. Milan Zver

Podpredsednik Slovenske Demokratske Stranke

Dr. Milan Zver