Nahajate se tukaj

Kaj bo naredila Evropska komisija zaradi otežene uporabe radijskih frekvenc na Primorskem?

Dr. Milan Zver je s skupino Evropskih poslancev opozoril na napačno uporabo frekvenc v Italiji.

Dr. Milan Zver (ELS), Romana Tomc (ELS), Patricija Šulin (ELS), Franc Bogovič (ELS), Ivo Vajgl (ALDE), Tanja Fajon (S&D) in Igor Šoltes so v pisnem vprašanju Evropski komisiji zapisali, da Italija že več let uporablja radiofrekvenčni spekter v nasprotju z mednarodnimi sporazumi in določili Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU). "Poleg tega, da italijanske radijske postaje oddajajo na frekvencah, ki so bile z mednarodnimi sporazumi dodeljene Sloveniji, jim italijanska sodišča celo omogočajo tožiti slovenske radijske postaje, ki oddajajo na pravilno dodeljenih frekvencah. Največjo škodo pri tem imajo slovenski prebivalci ob meji, ki jim je oteženo, v prihodnosti pa bo morda celo preprečeno, poslušanje slovenskih radijskih postaj in vsebin v slovenskem jeziku," so zapisali.

Komisiji so zastavili vprašanje: "Kaj namerava narediti Komisija glede na 9. člen t.i. okvirne direktive 2002/21/ES o skupnem regulativnem okviru za elektronska komunikacijska omrežja in storitve, ki od držav članic zahteva, da spoštujejo ustrezne mednarodne sporazume, vključno s Pravilnikom o radiokomunikacijah Mednarodne telekomunikacijske zveze?"

Evropski komisar Günther Oettinger, ki je zadolžen za digitalno gospodarstvo, je v odgovoru zapisal, da Komisija aktivno spremlja problematiko škodljivega motenja za sosednje države zaradi radiodifuznega oddajanja Italije, ki ni v skladu z mednarodnimi dogovori o usklajevanju iz Pravilnika ITU. "Komisija meni, da je odpravljanje škodljivega čezmejnega motenja nujno. Primeri, v katerih državljani določene države članice zaradi škodljivega motenja ne morejo poslušati radijskih postaj FM v svojem jeziku, ne bi smeli biti sprejemljivi," je zapisal.

"Skupina za politiko radijskega spektra si na podlagi svojega mnenja 12-409 z dne 21. februarja 2012 (mnenje o postopku za pomoč EU v dvostranskih pogajanjih s tretjimi državami ter med državami članicami EU) prizadeva za odpravo čezmejnega motenja," je poudaril. Poleg tega je prepričan, bi bilo mogoče na podlagi obstoječih dejavnosti te skupine in ob upoštevanju splošnega načela iz člena 9 okvirne direktive o telekomunikacijah oblikovati mehanizem za usklajevanje, da se zagotovijo dosledni in izvršljivi rezultati takšnega usklajevanja ter pravičen dostop do spektra za vse države članice. "Ta možnost se preučuje v okviru tekočega pregleda evropskega regulativnega okvira za elektronska komunikacijska omrežja in storitve," je še zapisal Evropski komisar Günther Oettinger.