Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: "Z uvedbo TTIP bi evropske družine v povprečju prihranile 545 evrov letno."

Podpredsednik SDS in vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver je na novinarski konferenci spregovoril o prostotrgovinskem sporazumu med EU in ZDA (TTIP) ter odnosih z Rusijo.

Kot je pojasnil, je Evropski parlament na zadnjem plenarnem zasedanju sprejel resolucijo na predlog poslanca Landsbergisa, ki redefinira odnose z Rusko federacijo, posebej zato, ker Rusija še naprej deluje v skladu s svojo geopolitično strategijo. "Na ta način poskuša širiti svojo vplivno sfero, pogosto tudi v posmeh mednarodnemu pravu. Z aneksijo Krima je prestopila Rubikon," je poudaril poslanec. Evropska unija je že sprejela nekaj svežnjev sankcij prosti Rusiji, in kot pravi dr. Zver, "kani nadaljevati z zaostritvijo gospodarskih sankcij, dokler se ne vzpostavi prvotno stanje."

"Rusija je izgubila status partnerice z Evropsko unijo, kar je slabo," je dejal. Poudaril je, da je Evropska unija veliko stavila na odnose z Rusijo in zato tudi pogosto spregledala kakšno rusko enostransko odločitev, kot je bil leta 2008 vstop v drugo suvereno državo Gruzijo. Takrat bi po besedah dr. Zvera mednarodna skupnost morala uvesti sankcije ali vsaj ostro opozoriti Rusijo, namesto tega pa je celo poglobila sodelovanje z njo. "Partnerstvo bo ostal dolgoročni cilj Evropske unije, vendar so sedaj Rusi obnovili obdobje hladne vojne in Evropa mora dostojno reagirati," je bil jasen evropski poslanec.

"Pred  dvema tednoma sem bil z liderjem ruske opozicije, ki je ocenil, da ima Putin resne gospodarske težave zaradi sankcij EU in težave pri pridobivanju denarja na mednarodnih finančnih trgih," tako dr. Zver, ki ocenjuje, da so sankcije učinkovite. Ob tem je izrazil upanje, da bo to "streznilo ruskega predsednika in bo uvedel stanje, kakršno je bilo pred aneksijo dela Ukrajine."

V nadaljevanju je spregovoril o prostotrgovinskem sporazumu z ZDA. Ocenil je, da je pomembno, da se o tej temi govori, saj je moč v slovenskih medijih več ali manj zaznati le negativne ocene nastajajočega sporazuma. Na zadnjem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta so želeli oceniti potek pogajanj po treh letih. Resolucija je bila pripravljena, vendar pa zaradi razkola v skupini socialistov in demokratov predsedniku Evropskega parlamenta Schultzu ni preostalo drugega, kot da je preložil razpravo in glasovanje o tej resoluciji. Po besedah dr. Zvera TTIP v Evropskem parlamentu nasprotujejo predvsem skrajno levi in skrajno desni, torej tisti, ki najbolj podpirajo Putina.

Evropski poslanec je predstavil koristi, ki bi jih imeli s sprejemom tega sporazuma. Ugodno bi vplival na rast BDP v Sloveniji za 3,31 %, evropske družine bi v povprečju prihranile 545 evrov na leto, z odpravo ovir bi veliko pridobila mala in srednja podjetja, ki ustvarijo kar 88% blagovne izmenjave. Kot je poudaril, pa za TTIP ne vidi zgolj materialnih dobrobiti, vidi tudi "civilizacijski geostrateški cilj, da Evropa, ki bo pridobila več kot ZDA, gospodarsko oživi. Evropa je ta hip dokaj okorna, manj konkurenčna v primerjavi s hitro naraščajočimi gospodarstvi, zato je življenjsko zainteresirana za ta sporazum." Zaradi navedenega morajo imeti po njegovem mnenju tisti, ki tako odločno nasprotujejo nasprotujejo temu sporazumu, v ozadju drugačne interese. "Kar se tiče Evrope in ZDA, TTIP zame predstavja win-win situacijo," je sklenil dr. Milan Zver.