Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: "Še naprej si moramo prizadevati, da bodo mladi v EU lažje prišli do dela"

V ponedeljek, 5. julija 2016, je Evropski parlament razpravljal o jamstvu za mlade in pobudi za zaposlovanje mladih v Evropski uniji.
 
Jamstvo za mlade naj bi pomagalo zagotoviti kakovostno ponudbo za zaposlitev, nadaljnje izobraževanje, vajeništvo ali pripravništvo v nekaj mesecih po zaključku izobraževanja. Pobuda za zaposlovanje mladih je bila namenjena regijam z nadpovprečnimi stopnjami mladinske brezposelnosti. Sredstva naj bi države članice porabile za projekte, ki ustvarjajo nova delovna mesta v najbolj prizadetih območjih, za izobraževanje in usposabljanje, hitrejši prehod iz šolanja na trg dela ter na splošno za spodbujanje zaposlovanja mladih.
 
V zadnjem času se je v EU stopnja zaposlenosti med mladimi izboljšala, februarja 2016 je bilo med mlajšimi od 25 let okoli 4,4 milijone brezposelnih, medtem ko jih je bilo še do nedavnega okoli 5 milijonov. A težko je oceniti, ali je izboljšanje povezano z obema omenjenima mehanizmoma, ali izhaja iz drugih okoliščin. Posebno poročilo Računskega sodišča EU iz konca leta 2015 o ukrepih na področju zaposlovanja mladih denimo ocenjuje, da poraba sredstev ni bila dovolj osredotočena na rezultate.
 
Vodja slovenske delegacije pri Evropski ljudski stranki dr. Milan Zver je ob robu razprave povedal, da sta bila ta dva mehanizma predlagana v času, ko je bila stopnja mladinske brezposelnosti v EU izjemno visoka in nič ni kazalo, da se bo začela manjšati.
 
"Kot poročevalec ELS skupine za zakonodajno mnenje sem lani sodeloval pri povišanju evropskih sredstev vnaprejšnjega financiranja v okviru pobude za zaposlovanje mladih, saj nekatere države članice zaradi pomanjkanja lastni začetnih sredstev niso mogle začeti črpati niti evropskega denarja. To je predstavljalo približno milijardo evrov za pol milijona mladih v 20 državah EU. Državam članicam smo omogočili, da so v zelo kratkem času prišle do sredstev, Sloveniji je bilo v letu 2015 namenjeno okoli 2,7 milijona evrov. Že lani pa sem opozoril na pomen učinkovite uporabe sredstev. Evropska komisija bi morala nadzirati porabo, da bo denar res koristil končnim uporabnikom, nezaposlenim mladim, ne pa birokratom in posrednikom," je spomnil dr. Milan Zver.
 
Države članice morajo dokazati, da so aktivnosti, ki jih financirata Jamstvo za mlade in pobuda za zaposlovanje mladih dejansko pripeljale do večje zaposlenosti med mladimi. EU sredstva namreč niso namenjena za zaposlitev novih uradnikov na zavodih za zaposlovanje, da bi bili ti prav tako (ne)učinkoviti kot so bili pred tem.
 
"Dober trend se mora nadaljevati, še naprej si moramo prizadevati, da bodo mladi v EU lažje prišli do dela. Še posebej se moramo posvečati regijam, kjer je nadpovprečen delež mladih brez dela. Zato podpiram nadaljevanje in razširitev aktivnosti, ki bodo več mladim omogočile, da pridejo do dela," je dejal. "Ne smemo pa tudi pozabiti, da sta jamstvo za mlade in pobuda za zaposlovanje mladih le orodji za gašenje požara. Če želimo, da v prihodnje ne bo prihajalo do 'požarov', moramo poskrbeti, da se bodo izobraževalni sistemi veliko bolje prilagajali potrebam trga dela ter da bo poslovno okolje v državah članicah čim bolj vzpodbudno za nova in že obstoječa mala in srednja podjetja," je še poudaril dr. Milan Zver.