Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver o potencialih in pasteh e-demokracije

Člani odbora za kulturo in izobraževanje v Evropskem parlamentu so v torek, 11. oktobra 2016, sprejeli dokument z naslovom E-demokracija v Evropski uniji: potencial in izzivi. Vse bolj uveljavljen koncept 'e' oziroma 'digitalne' demokracije združuje pojme kot so e-pobuda, e-posvetovanje, e-parlament, e-glasovanje ipd.

Vodja slovenske delegacije v skupini Evropske ljudske stranke (ELS) in poročevalec ELS za e-demokracijo, dr. Milan Zver je bil zadovoljen nad dejstvom, da je kar 90% vseh glasovanj bilo v skladu z njegovimi priporočili.

"Nove informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) in novi mediji državljanom odpirajo pot do neštetih virov informacij. Internet, twitter in facebook so povzročili velike strukturne spremembe v delovanju družbe in politike," je povedal ob robu zasedanja odbora in poudaril, da lahko e-demokracija v določeni meri prispeva k zmanjšanju demokratičnega deficita predvsem tako, da državljane, še posebej mlade, pritegne k sodelovanju v demokratičnih procesih.

Po drugi strani pa e-demokracija odpira vprašanje varstva zasebnosti podatkov, je menil Zver. "Še večjo nevarnost predstavlja zloraba sistema oziroma možnost ponarejanja izidov oziroma glasovanj. Tudi zato se države precej skeptične do vsesplošne uvedbe e-volitev." Po njegovem mnenju je potrebno najprej povečati digitalno pismenost, ki je predpogoj za digitalno vključenost ter izboljšati dostop do interneta in istočasno zmanjšati obstoječi digitalni razkorak med tistimi z veliko in tistimi z manj digitalnimi spretnostmi. Predvsem pa je potrebno uveljaviti zaneseljivost sistema in varnost.

Izobraževalna politika EU in držav članic bi po njegovem mnenju morala pomagati državljanom, da čimbolj razvijejo sposobnosti kritične presoje. Nasprotoval je ideji ene od političnih skupin, da naj kar EU in države članice državljanom povedo, katere informacije so 'pravilne' in katere ne.

Dr. Zver je ob tem omenil, da so v postopku amandmiranja osnutka besedila poslanci skrajnejših političnih skupin v kompromisno besedilo vnesli številne nesmisle. Med pogajanji je dr. Zver uspel precej izboljšati predhodno besedilo, ki je bilo tudi preveč populistično in evro-skeptično.

"Ne smemo pa pozabiti, da direktna demokracija s svojimi mehanizmi e-demokracije ne more nadomestiti predstavniške demokracije, temveč je lahko le njeno dopolnilo," je zaključil poročevalec ELS.

Mnenje odbora za kulturo bo ob koncu postopka vključeno v poročilo odbora za ustavne zadeve, o katerem bo glasoval celoten parlament na zasedanju v Strasbourgu.