Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: "Kako namerava Evropska komisija spremljati vojno, ki se odvija proti slovenski opoziciji?"

Vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu je Evropski komisiji zastavil vprašanje glede poskusa zlorabe preiskovalnih organov v Sloveniji.

"Danes zjutraj je slovenska policija izvedla preiskovalno dejanje, v katerem je želela zapleniti vse podatke iz strežnika največje slovenske opozicijske stranke – Slovenske demokratske stranke (SDS)," je ob vložitvi vprašanja Komisiji zapisal dr. Milan Zver. "Cilj naj bi bil zaseg računalnikov in vse korespondence med politično stranko in njenimi več kot 30.000 člani, saj naj bi iskali dokaze o domnevnih kaznivih dejanjih vodstva DUBT, še posebej poslanca SDS mag. Andreja Širclja, predsednika parlamentarne komisije za nadzor proračuna in javnih financ. S tem dejanjem gre za nezaslišan poseg v zasebnost stranke, njenih članov ter poslanca mag. Andreja Širclja," je poudaril.

Po njegovem je nezaslišano, da vlada uporablja take prijeme proti največji opozicijski stranki. "Po padli sodni farsi, imenovani Patria, zaradi katere je bil za nekaj časa po krivici zaprt predsednik SDS Janez Janša, in po neustavnem odvzemu parlamentarnega mandata vodje opozicije, je to naslednji korak v pravi vojni proti slovenski opoziciji," je pojasnil. "Več ustavnih pravnikov v postopku ugotavlja očitna protiustavna dejanja, ki so v nasprotju z ustavnim kazenskim procesnim pravom, ker odrejajo poseg v vse elektronske podatke politične stranke," je zapisal.

Zato je Evropski komisiji zastavil sledeče vprašanje: "Ali lahko Komisija glede na svoje sporočilo o novem okviru EU za krepitev načela pravne države (COM(2014)0158) in glede na načelo vzajemnega priznavanja (člen 82 PDEU) ter ob upoštevanju splošnih razmer v slovenskem sodstvu in člena 2(7) PEU navede, ali namerava nadalje spremljati omenjeno zadevo in če je tako, kako?"

Evropska komisarka Vera Jourova je odgovorila, da je Komisija seznanjena s konkretnim primerom. "Vendar Komisija opozarja, da je glavni cilj novega okvira EU za krepitev načela pravne države obravnavanje nevarnosti za načelo pravne države, ki so sistemske narave, če 'zaščitni ukrepi za varstvo načela pravne države' na nacionalni ravni teh nevarnosti ne obravnavajo učinkovito. Komisija na podlagi trenutno razpoložljivih informacij meni, da nacionalni 'zaščitni ukrepi za varstvo načela pravne države', vključno s pravosodnim sistemom, učinkovito obravnavajo morebitne nevarnosti za načelo pravne države," je odgovorila Evropska komisarka Jourova.