Nahajate se tukaj

Ali je potrebno izvesti globalno ekonomsko in tržno oceno učinka uporabe semaforskega označevanja na trgovinskih policah?

 

Skupina poslank in poslancev Evropskega parlamenta, med njimi vsi trije poslanci iz vrst SDS dr. Milan Zver, Romana Tomc in Patricija Šulin, so na Evropsko komisijo naslovili vprašanje o vplivu semaforskega označevanja živil na odločitve potrošnikov. 

"Ministrstvo za zdravje v Združenem kraljestvu je junija 2013 uvedlo prostovoljen sistem označevanja živil, imenovanega semaforsko označevanje, po katerem so živilski izdelki razporejeni v tri različne kategorije (zeleno, rumeno in rdečo) na podlagi vsebnosti soli, sladkorja, maščob in nasičenih maščob," so zapisali. 

"V nedavni študiji so bili analizirani prodajni podatki za vzorec treh izdelkov, vključenih v omenjeni sistem označevanja (parmski pršut, sir parmezan in francoski brie), ki jih je največja britanska maloprodajna veriga beležila v obdobju od 2013 do 2015. Prodaja izdelkov brez semaforskega označevanja se je na splošno povečala, prodaja enakih izdelkov, označenih z rumeno in zlasti rdečo barvo, pa je v tem obdobju bistveno upadla ter so ti izdelki utrpeli znatne izgube tržnega deleža," so opozorili.

Po njihovem rezultati potrjujejo, da lahko sistem semaforskega označevanja vpliva na izbiro potrošnikov pri nakupu izdelkov, da se ne odločijo za nakup, čeprav oznake na živilih ne navajajo točnih in preglednih informacij. Zato so na Komisijo naslovili sledeče vprašanje: "Ali meni, da bi bilo treba ugotovitve iz omenjene študije dodatno preučiti ter izvesti globalno ekonomsko in tržno oceno učinka uporabe semaforskega označevanja na trgovinskih policah v Združenem kraljestvu?"

V imenu Evropske komisije je odgovorila Elżbieta Bieńkowska. "Zakonodaja, ki jo navajajo spoštovani poslanci, se še vedno preučuje. Cilj Komisije je, da med to preučitvijo zagotovi, da je razvoj teh sistemov v skladu s pravili notranjega trga in da prepreči nepotrebno razdrobljenost trga. Hkrati je Komisija v celoti zavezana varovanju javnega zdravja," je zapisala. 

Pojasnila je, da bo Komisija do 13. decembra 2017 predložila Evropskemu parlamentu in Svetu poročilo o uporabi dodatnih oblik navajanja in prikaza označbe hranilne vrednosti, njihovem vplivu na notranji trg in priporočljivosti nadaljnjega usklajevanja teh oblik. "V ta namen morajo države članice Komisiji predložiti ustrezne informacije o uporabi takšnih dodatnih oblik navajanja ali prikaza označbe hranilne vrednosti za živila, dana v promet na njihovem ozemlju. Komisija lahko temu poročilu doda predloge o spremembi ustreznih določb Unije," je še odgovorila Evropska komisarka Elżbieta Bieńkowska.